Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
18/12 2023
#Aktualności

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Spólki ZIM

Z radością informujemy, że do naszej Spółki dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, które będzie płonąć u nas do środy 20.12.2023 r. Zapraszamy wszystkich do zabrania tego niezwykłego Światła do swoich rodzinnych domów i podzielenia się nim ze swoimi bliskimi. Przy czym odbiór Światła należy zorganizować we własnym zakresie.

W niedzielny poranek 10 grudnia w Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła – harcerki i harcerze zawożą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”. Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój - w końcu to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi.

Warto wiedzieć, że w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew.

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Betlejemskie Światło Pokoju

.

do góry