Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
05/01 2023
#Edukacja

Poznaj sposoby na obniżenie zużycia ciepła w swoim domu

W zeszłym roku rozesłaliśmy do Państwa pocztą druk z 20 prostymi wskazówkami na obniżenie zużycia ciepła w mieszkaniach. Chcemy Państwa przekonać do zmian w sposobie korzystania z ciepła na bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Wystarczy jeden stopień mniej niż dotychczas, a zyskają Państwo następujące rezultaty:

  • około 5-8% mniejsze zużycie ciepła, czyli oszczędności na rachunkach za ciepło,
  • 450 tys. ton zużytego węgla mniej,
  • 1 mln ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla.

Oszczędzanie ciepła nie jest trudne, a przynosi wiele korzyści dla Państwa i planety. Porzeba drobnych zmian w codziennych nawykach, aby jednocześnie cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.

Nasza lista sposobów na oszczędzanie ciepła składa się 20 prostych wskazówek. Kilka z nich dla Państwa chcemy bardziej omówić.

Nie przegrzewaj pomieszczenia

20°C według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego jest optymalną temperaturą pomieszczeń, która ponadto jest najzdrowsza dla człowieka. Co istotne wyższa temperatura obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych. Poza tym architekci uważają 20°C za najlepszą temperaturę dla ścian budynku, z kolei producenci grzejników podają tę temperaturę jako oczekiwaną w pomieszczeniach mieszkalnych i to pod nią są konstruowane urządzenia. 

Wychodzisz z domu, zmniejsz temperaturę

Gdy wychodzisz z domu, warto zmniejszyć temperaturę do 17-18°C. Ważne, aby nie zakręcać grzejników całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Kolejny argument, aby zbyt niskie temperatury nie utrzymywać przez zbyt długi czas, ponieważ może to doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Zmniejszenie temperatury pomieszczeń podczas naszej nieobecności to jeden z najprostszych sposobów oszczędzania ciepła. Z kolei kiedy wyjeżdżasz na dłuższy urlop w okresie grzewczym warto ustawić temperaturę w domu w okolicy15-16°C. Znaczne wychłodzenie ścian spowoduje trudności dogrzania mieszkania po Twoim powrocie. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zwilgocenia i zagrzybienia ścian.

Wietrz prawidłowo pomieszczenie w sezonie grzewczym

Zasada prawidłowego wietrzenia jest krótko, ale intensywnie. Czas wymiany powietrza w pokoju nie powinna być dłuższy niż 10 minut, a optymalna długość to ok. 4-6 min. Dzięki temu nie wychłodzimy ścian i mebli, które akumulują ciepło i oddadzą je po zamknięciu okien. Pamiętaj, aby na 10 minut przed wietrzeniem przykręć grzejnik, aby nie marnować ciepła. Natomiast po zamknięciu okien odkręć grzejnik ponownie. Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów.

Nie zasłaniaj kaloryfera zasłonami, meblami

Warto zadbać o prawidłowy przepływ ciepła w pomieszczeniu. Jedno z prostych sposobów jest nie zakrywać grzejników. Każda przeszkoda postawiona przed grzejnikiem w postaci mebla bądź zasłony utrudnia właściwy obieg ciepła. Istotne jest to, że wtedy ciepło kumuluje się w jednym miejscu (pomiędzy grzejnikiem a przeszkodą) i jednocześnie podnosi temperaturę na termostacie. Prowadzi to do zwiększenia kosztów za ogrzewanie. Celem jest uzyskanie efektywnego ogrzewania w taki sposób, że ciepło rozprowadzi się po całym pomieszczeniu przy zachowaniu niskich rachunków. Kanapa oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera, a z firan i zasłon sięgających do ziemi warto zrezygnować, gdy grzejnik masz pod oknem.

Unikaj suszenia ubrań na grzejniku

Niepozorna sprawa jak suszenie ubrań na grzejniku prowadzi do marnowania ciepła. Wówczas zasłaniasz powierzchnię grzewczą i tym samym utrudnia to prawidłowy przepływ ciepła w pomieszczeniu. Analogicznie jak w powyższym przypadku, zwiększa się wtedy temperatura w termostacie, czyli rosną wydatki na ogrzewanie. Jeśli musisz wysuszyć jakieś ubrania, to rób to w pobliżu grzejnika a nie bezpośrednio na nim.

 

Sposobów jest więcej. Proponujemy 20 prostych wskazówek na oszczędność ciepła w swoim domu. Warto zapoznać się z nimi i dopasować je w ramach możliwości, ponieważ można na tym tylko zyskać.

 

jak oszczędzać ciepło

Czy wiesz, że ...  to interesujące fakty  i wiedza dotycząca oszczędzania ciepła w swoim domu.

 

 

do góry