Zaloguj się
do eBOK
Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
13/11 2024
#Aktualności #Edukacja #Toaleta to nie śmietnik

Toaleta to nie śmietnik z okazji Światowego Dnia Toalet

Tegoroczny Światowy Dzień toalety, który obchodzimy 19 listopada, odbywa się pod hasłem “Higiena dla pokoju”. Mamy to szczęście, że mieszkamy w miejscu ze swobodnym dostępem do wody i toalety. Jednak w innych częściach świata sytuacja wygląda zupełnie inaczej.  Z globalnej populacji wynoszącej około 8 miliardów ludzi tylko 57%  (czyli 4,6 miliarda osób) korzysta z bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych. Przyśpieszenie działań na rzecz poprawy dostępu do infrastruktury sanitarnej ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia oraz minimalizowania nierówności społecznych.  

Toalety zagrożone

Konflikty, ekstremalne zjawiska pogodowe i klęski żywiołowe mogą zniszczyć, uszkodzić lub zakłócić działanie usług sanitarnych.  Przykładem tego jest tegoroczna powódź, która wystąpiła na terenie Polski. Nie wszędzie, ze względu na ekstremalną siłę fali powodziowej, udało się zapobiec zalaniu zakładów uzdatniania wody czy oczyszczalni ścieków.

Gdy systemy sanitarne  przestają działać lub nie istnieją – nieoczyszczone ścieki rozprzestrzeniają się w środowisku, powodując śmiertelne choroby, takie jak cholera.

Aby uniknąć takich sytuacji powinniśmy zadbać, by usługi wodno-sanitarne były odporne na zagrożenia wynikające z katastrof naturalnych i konfliktów. Ponadto muszą być również skuteczne i ogólnodostępne.

Najważniejsze przesłania, które powinieneś znać w Światowym Dniu Toalet 2024 [nagłówek]

Toalety są miejscem spokoju

Ta niezbędna przestrzeń, w centrum naszego życia, powinna być bezpieczna. Jednak dla miliardów ludzi warunki sanitarne są zagrożone przez konflikty, zmiany klimatu, katastrofy i zaniedbania.

Toalety są miejscem ochrony

Tworząc barierę między nami a naszymi odpadami, usługi sanitarne są niezbędne dla zdrowia publicznego i środowiskowego. Natomiast gdy systemy sanitarne są niewystarczające lub uszkodzone, zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się i uwalniają śmiertelne choroby.

Toalety są miejscem postępu

Dostęp do warunków sanitarnych to podstawowe prawo człowieka, które chroni godność każdej osoby, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dziewcząt. Więcej inwestycji i lepsze zarządzanie warunkami sanitarnymi  wpłynie na eliminację nierówności, a także w przypadku mniej rozwiniętych części świata przyczyni się do wzmocnienia zdrowia publicznego.

Zachęta dla mieszkańców

Zachęcamy Was do akcji “Toaleta to nie śmietnik”, w której poznacie, czego nie wolno wrzucać do toalety i jakie skutki mogą wyniknąć z niewłaściwego użytkowania kanalizacji. Poniżej jest do pobrania edukacyjna ulotka, która może Państwu pomóc w zmianie nawyków. Zachęcamy do aktywnego szerzenia wiedzy w swoim otoczeniu, aby wszyscy mogli prawidłowo korzystać z toalety. Pamiętaj, że sieć kanalizacyjna została zaprojektowana, aby przyjmować ścieki z naszych domów -  wyłącznie w postaci nieczystości bytowych oraz papieru toaletowego.

Toaleta to nie śmietnik ZIM Mikołów

Warto wiedzieć

Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i wchodzące w jej skład 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju wskazały powiązania pomiędzy wodą i warunkami sanitarnymi oraz wszystkimi innymi obszarami rozwoju. W rezultacie zagadnienia dotyczące wody  i warunków sanitarnych nie tylko zostały ujęte w osobnym celu (6. Cel: Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi), lecz także nadmienione zostały w poszczególnych Celach, by zbudować w pełni zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju, które będzie zapewniać wzajemne wsparcie.

Zachęcamy również  do zapoznania się z tegoroczną kampanią  „Dlaczego warto pić Mikołowską Kranówkę”

Kategoria: Ulotka Toaleta to nie śmietnik [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2024-11-15 Ulotka Toaleta to nie śmietnik
ilość pobrań: 26
Ulotka Toaleta to nie śmietnik 9.67MB zobacz
do góry