Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
04/04 2024
#Aktualności #Edukacja

Pierwszy ogród deszczowy wykonany w gruncie na terenie Mikołowa

W Pierwszym Dniu Wiosny mieliśmy okazję współtworzyć pierwszy ogród deszczowy wykonany w  gruncie na terenie naszego miasta.  Jest to jedno z rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury, który zwiększa retencje wody opadowej w obszarze miejskim.

Program "Zielony Lider" w naszym mieście pomyślnie zakończony

Ogród deszczowy powstał przy ul. Krawczyka w pobliżu Ławeczki Biblioteczka. Prace ogrodnicze wykonywaliśmy z absolwentami “Zielony Lider” Fundacji Sendzimira, czyli pracownikami Zakładu Usług Komunalnych w Mikołowie, kierownikiem Romanem Naleśnikiem, z-cą kierownika Moniką Zielińską oraz radną miasta Anetą Esnekier. Do prac dołączyli również urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mikołów. Naszą Spółkę reprezentowała specjalistka ds. ekorozwoju, Urszula Renner. Warto wspomnieć, że „Zielony Lider” to roczny program, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska oraz klimatu. Budowa pierwszego ogrodu deszczowego w gruncie jest zwieńczeniem zakończonego pomyślnie programu dla miejskich liderów w naszym mieście.

Ogród powstał pod okiem Ogrodniczki Miejskiej

Sadzenie roślin w ogrodzie deszczowym odbywało się pod okiem Ogrodniczki Miejskiej, Moniki Zielińskiej, która zaplanowała zarówno układ rozmieszczenia poszczególnych gatunków roślin, jak i również dobrała właściwe rośliny odporne na susze i obfite opady deszczu. Ogród deszczowy będzie zbierał wodę z dachu pobliskiego budynku przy ul. Krawczyka. Dzięki temu, że ogród złożony jest z warstw o zróżnicowanej przepuszczalności i chłonności, to umożliwia filtrowanie i gromadzenie wody opadowej. Co istotne takie zaprojektowanie ogrodu pozwala zapobiegać bezpośredniemu spływaniu wody opadowej do kanalizacji.

Wspólne działanie na rzecz środowiska i klimatu przynosi efekty

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w projekcie tworzenia ogrodu deszczowego, ale przede wszystkim pokazać, że wspólne działanie na rzecz środowiska i klimatu przynosi znakomite efekty, które wkrótce wszyscy zobaczymy na własne oczy, kiedy nasz pierwszy ogród deszczowy kolorowo zakwitnie. Zachęcamy do budowania ogrodów deszczowych w swoim otoczeniu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu, skorzystaj z publikacji Poradnik budowy ogrodów deszczowych pdf  przygotowanej przez Fundację Sendzimira. 

Pierwszy ogród deszczowy wykonany w gruncie na ternie Mikołowa

do góry