Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
19/04 2023
#Edukacja #Mikołowska Kranówka

Światowy Dzień Ziemi - wybierz Mikołowską Kranówkę zamiast butelki PET

Korzystając z okazji Światowego Dnia Ziemi,  który obchodzimy 22 kwietnia, chcemy zwrócić uwagę na wszechobecność butelek PET, które niestety są zaprojektowane na jednorazowy użytek.

Statystyczny Polak zużywa ponad 280 plastikowych butelek rocznie. To prawie 11 miliardów butelek PET zużytych przez nasz kraj.

Ta potężna liczba już powinna uzmysłowić jak poważny jest problem z odpadami tworzyw sztucznych. Nie mamy zamiaru krytykować każde wyprodukowane opakowanie plastikowe, w tym butelkę PET, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że w wielu kwestiach plastik rozwiązuje problemy w naszym codziennym funkcjonowaniu. Jednak propagujemy zdroworozsądkowe podejście.

Mikołowska Kranówka

Pragniemy przekazać Państwu sposób ograniczenia odpadu jakimi są butelki plastikowe. Większość ludzi kupuję wodę butelkowaną nie będąc świadomym, że woda taka jak Mikołowska Kranówka płynąca w ich kranach jest równie dobra, zdrowa i bezpieczna. Różnica jest taka, że woda butelkowana dodatkowo obciążą zarówno budżet domowy jak i środowisko naturalne. Inaczej wygląda sytuacja z Mikołowską Kranówką. 

Światowy Dzień Ziemi - Mikołowska Kranówka

Butelka PET a budżet domowy

Mikołowska Kranówka jest 125 razy tańsza od wody butelkowanej. Załóżmy, że średnie zapotrzebowanie wody na osobę to 2 litry dziennie. Koszt 2 litrów butelkowanej wody wynosi średnio 2,00 zł, z kolei koszt takiej samej ilości Mikołowskiej Kranówki wynosi niecałe 0,02 zł. To oznacza, że dla 4-osobowej rodziny w skali roku jest to oszczędność na poziomie 2900 zł! Nie da się nie zauważyć jak duża jest to oszczędność pieniędzy a w dzisiejszych czasach wszyscy szukamy oszczędności w codziennych wydatkach.

Butelka PET a środowisko naturalne

Jako specjaliści odpowiedzialni za dostarczanie wody do domów klientów, zachęcamy do podejmowania takich działań, które nie przyczyniają się do marnowania wody pitnej . Warto być świadomym, że rynek opakowań zużywa miliardy litrów wody. Co najważniejsze, to potrzeba aż 3 litrów wody, aby wyprodukować butelkę, która zmieści tylko jeden jej litr. Wybierając Mikołowską Kranówkę zamiast wody butelkowanej - oszczędzasz wodę! Warto też wiedzieć, że wyprodukowanie 1 litrowej butelki na wodę wymaga zużycia ¼ litra ropy naftowej. Jak widać to wiele zasobów naturalnych jak na produkt jednorazowego użytku. Nie uwzględniono przy tym energii koniecznej do przetransportowania, sprzedaży i utylizacji butelki.

Kolejny istotny aspekt środowiskowy to taki, że w lasach, wodach i na wysypiskach trafia 3,6 mld butelek PET, które powinny lądować w żółtym pojemniku, a nie zanieczyszczać planetę.

Segregacja butelek PET

Prawda jest taka, że obecnie nie jesteśmy jeszcze w stanie całkowicie zrezygnować z plastiku, w tym butelek PET, ponieważ są sytuacje, w których spełniają swoją istotną rolę. Jednak możliwe jest ograniczenie tych butelek PET poprzez częste korzystanie butelek wielokrotnego użytku i picia wody z kranu

Kluczowe jest tez prawidłowa segregacja w sytuacji gdy korzystacie z wód butelkowanych. Dla ponad 69% Polaków nie jest jasne, co może, a co nie może być poddane recyklingowi. Zatem jasno i klarownie informujemy, że butelki PET należy wyrzucać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Ten właściwy nawyk już przyczyni się do poprawy, ponieważ akurat butelki PET idealnie nadają się do recyklingu np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. 

 

Każdy z nas może zrobić tak niewiele, by tak wiele zmienić na lepsze. Wystarczy zmodyfikować trochę swoje nawyki, ale też zobaczyć jakie są z tego korzyści. Nawyki najlepiej wdraża się metodą małych kroków, więc postarajmy się, aby było jak najmniej butelek PET w naszym otoczeniu wybierając Mikołowską Kranówkę!

do góry