Projekt ławek BenchMan
Zakład Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. wziął udział w innowacyjnym projekcie pod nazwą BenchMan, który został zaprojektowany przez dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej - prof. Klaudiusza Frossa. Pierwsze cztery designerskie ławki prof. Fross zrealizował na terenie Politechniki Śląskiej w Gliwicach w lutym 2020 r. Z kolei w 2021 r. dzięki naszej owocnej współpracy z dziekanem powstały również te unikatowe ławki w Mikołowie.
Aktywizacja przestrzeni publicznych
O wyjątkowości projektu BenchMan stanowi enigmatyczne nakładki przypominające sylwetkę człowieka, które zostały zamontowane na klasyczne ławki, jakie możemy spotkać w wielu miejscach w Mikołowie. Jednym z głównych zadań nakładek stworzonych przez prof. Klaudiusza Frossa jest aktywizowanie przestrzeni społecznej oraz zwrócenie uwagi przechodniów, a przede wszystkim zwiększanie ich kreatywności. Dodatkowo miejsca, w których znajdują się ławki BenchMan zyskują indywidualny charakter oraz stają się rozpoznawalne.
Nagrody dla BenchMen
Warto podkreślić, że stworzony przez dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej prof. Klaudiusza Frossa projekt zyskał główną nagrodę Międzynarodowych Targów Budownictwa.
Oprócz tego, zaangażowanie w ten projekt oraz jego sprawna realizacja zostały docenione przez kapitułę XXIII Gali Budownictwa, która odbyła się 19 listopada 2021r. w Chorzowie. W imieniu Zakładu Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. nagrodę w kategorii „Sztuka i design w przestrzeni publicznej” odebrał Prezes Zarządu – Pan Marcin Stokłosa, któremu statuetkę oraz pamiątkowy dyplom przekazał sam pomysłodawca projektu BenchMan, a jednocześnie przewodniczący kapituły prof. Klaudiusz Fross.
Lokalizacja ławek
Obecnie na terenie naszego miasta możemy znaleźć 6 nowych modeli BenchMan, w tym jedną dla zakochanych. Każda z nich jest inna, a jej interpretacja jest dowolna. Przykuwające wzrok ławki można napotkać w okolicach ulic:
- Kolejowej - 2 ławki,
- Krawczyka - dla zakochanych,
- Waryńskiego,
- Pszczyńskiej,
- Rybnickiej.
Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego przedsięwzięcia, a nagroda kapituły XXIII Gali Budownictwa jeszcze bardziej zmotywowała nas do stosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i ekologicznych w naszym mieście.