Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
 • Tłumacz języka migowego
08/03 2023
#Aktualności #Edukacja

Segreguj olej jadalny do miejskich pojemników

Mikołów przyłączył się do ekologicznego projektu segregacji zużytych olejów i tłuszczów jadalnych (www.segregujolej.pl). W ramach projektu od marca pojawiły się specjalne pojemniki rozmieszczone w 40 lokalizacjach w obrębie naszego miasta. Będzie można w nich w bezpieczny sposób złożyć wspomniany problematyczny odpad powstający w naszych gospodarstwach domowych. 

 

Pojemniki na olej w Mikołowie

Pozytywne aspekty projektu

Nasza spółka bardzo się cieszy, że miasto zaangażowało się w projekt “segreguj olej”, ponieważ z doświadczenia wiemy, że nieprawidłowa utylizacja wszelkiego rodzaju tłuszczy i olejów ma wysoce negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Każda inicjatywa czy projekt minimalizujący ilość awarii sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków jest na wagę złota. Proszę pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie kanalizacji skutkuje wzrostem opłat za dostawę wody i odbiór ścieków, czyli konsekwencje ostatecznie ponosimy my wszyscy. Mamy zatem nadzieję, że mieszkańcy Mikołowa posiadając teraz zdecydowanie lepsze warunki do prawidłowej segregacji oleju jadalnego i tłuszczy będą z tego korzystać. 

Pamiętaj! Zużyty olej spożywczy można cały czas zawozić do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) ul. Dzieńdziela 44 w Mikołowie.

 Jak segregować olej?

 1. Przygotuj plastikową butelkę PET z zakrętką i z szerszą szyjką np. po jogurcie pitnym.
 2. Tłuszcz stały rozpuść lub przełóż do butelki za pomocą papierowego ręcznika.
 3. Olej ostrożnie wlej do butelki przy pomocy lejka.
 4. Szczelnie zamkniętą butelkę przechowuj do chwili, gdy będzie pełna.
 5. Pełną butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytych olei jadalnych.

Jakie tłuszcze segregować?

Wydaje się, że tylko zużyty olej po smażeniu frytek czy pączków można segregować do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Nic bardziej mylnego, ponieważ w naszych kuchniach znajduje się wiele rodzajów tłuszczy. Poniżej przedstawiamy listę, która przyda się Państwu w codziennej segregacji po zakończonym przygotowaniu posiłku.

Rodzaje olejów jadalnych, które należy segregować:
 • masło i margarynę
 • olej z ryby w puszkach
 • olej z sałatek
 • olej z produktów marynowanych serów, pomidorów suszonych, czosnku
 • tłuszcz z pieczonego mięsa
 • olej z fondue
 • olej ze smażenie frytek, langoszy
 • olej ze smażenia pączków i faworków
 • olej ze smażenia jajek 
 • olej ze smażenia warzyw
 • olej ze smażenie kotletów schabowych, skrzydełek kurczaka, itd.
 • olej ze smażenie ryb i paluszków rybnych.

Lokalizacja pojemników w Mikołowie

Segreguj olej/mapa

Dlaczego warto segregować olej?

Nie zatyka rur kanalizacyjnych 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy specjalne pojemniki na olej jadalny to świetny pomysł, aby zapobiegać zatykaniu rur kanalizacyjnych zarówno w swoim domu jak i w całym mieście. Z naszego punktu widzenia jest to kluczowe, bo powstaje mniej awarii sieci kanalizacyjnej oraz obniżają się koszty napraw hydraulicznych i czyszczenia rur. Kolejny techniczny aspekt to taki, że zmniejsza się poziom zanieczyszczenia ścieków kanalizacyjnych i dzięki temu nie jest obciążana miejska oczyszczalnia ścieków.  

Oszczędza zasoby naturalne

Z ekologicznego punktu widzenia to zmniejszony poziom zanieczyszczenia ścieków kanalizacyjnych zapobiega skażeniu środowiska spowodowanym przenikaniem zużytego oleju do gleby, wody i całego ekosystemu. Właściwa segregacja oleju jadalnego przyczynia się do mniejszego zapotrzebowania na uprawę roślin oleistych wykorzystywanych do celów przemysłowych, co prowadzi to do oszczędzania zasobów naturalnych. 

Zużyty olej dostaje drugie życie

Niepodważalnym argumentem jest to, że prawidłowo segregowany olej jadalny staje się surowcem do ponownego wykorzystania. Mało tego, ten surowiec jest bardzo cenny podczas produkcji nowoczesnych biopaliw, wykorzystywanych w przemyśle samochodowym oraz lotniczym. Olej z pojemników jest transportowany do fabryki, gdzie jest przecedzany, a następnie wysyłany do linii czyszczącej, gdzie usuwane są zanieczyszczenia i woda. Z kolei plastikowe butelki PET, w którcyh był segregowany olej, są poddane recyklingu. 

Odziel i odzyskaj olej

 

Inicjatywa prawidłowej segregacji zużytego oleju jadalnego w specjalnych pojemnika w Mikołowie to przykład gospodarki o obiegu zamkniętego, w którym uczestniczą wszyscy: mieszkańcy, gmina i przedsiębiorcy. Wszystko po to, aby gospodarka odpadami w mieście była coraz lepsza.

do góry