Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego
21/03 2023
#Aktualności #Edukacja

Światowy Dzień Wody 2023 “Przyspieszenie zmian”

Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Corocznie UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom. Tym razem tematem przewodnim tegorocznych obchodów ŚDW, które obchodzimy 22 marca, jest “Przyspieszenie zmian”.

Światowy Dzień Wody 2023 wskazuję, że należy przyspieszyć zmiany w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Woda ma wpływ na nas wszystkich, dlatego też wszyscy musimy podjąć działania. 

Ty musisz podjąć działania tu i teraz. Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie i zarządzacie wodą w swoim życiu.

Miliardy ludzi i niezliczone szkoły, firmy, ośrodki opieki zdrowotnej, farmy i fabryki nie mają dostępu do bezpiecznej wody i toalet, których potrzebują. 

Aby przyspieszyć zmiany, potrzebujemy więcej wspólnych i indywidualnych działań. Dlatego w tym roku skupimy się na 5 konkretnych czynnościach, które generują duże zużycie wody pitnej. Poniżej omawiamy praktyczne sposoby skutecznego oszczędzania wody.

Światowy Dzień Wody 2023

1. Podlewaj ogród wodą z nieba

Łap deszczówkę i wykorzystuj ją np. do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Podlewając mały ogród wężem ogrodowym zużywamy 12 litrów wody. Na podlanie dużego ogrodu potrzeba już 18 litrów wody. Posiadając mały zbiornik na deszczówkę jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody na podlewania ogrodu o 25%, a mając duży zbiornik – nawet o 50%.

Poza tym Twoje rośliny będą Ci wdzięczne, ponieważ deszczówka ma zbawienny wpływ na rozwój roślin. Deszczówka jest wodą miękką, nie ma w niej magnezu i wapnia tak jak w wodzie kranowej, która z kolei z tego powodu bardzo dobrze służy zdrowiu ludzkiemu. Zachęcamy do picia Mikołowskiej Kranówki

 

Łap deszczówkę

2. Myj samochód tylko w myjni samochodowej

Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest myjnia samochodowa – szczególnie jeśli stosuje ona recykling wody. Urządzenia ciśnieniowe w myjni pozwalają usunąć zanieczyszczenia szybciej, dzięki czemu woda może być krócej odkręcona, czyli powstaje mniejsze zużycie wody.

Warto nadmienić, że zgodnie z uchwałą nr XXII/219/2020 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mikołów, mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w zbiorniku bezodpływowym. Powstające ścieki nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.

3. Weź krótki prysznic zamiast długiej kąpieli

Kąpiel w wannie o długości 140 cm pochłania 150 l wody. Biorąc kąpiel codziennie i napełniając wannę po brzegi, w ciągu jednego tygodnia zużywamy 1050 l wody. Gdy korzystamy z prysznica z perlatorem, jedna minuta kąpieli pochłania zaledwie 6 litrów wody. Biorąc 6-minutowy prysznic zużywamy więc 36 litrów wody, a w ciągu tygodnia – 252 litry. Zatem, w skali tygodnia możemy zaoszczędzić 798 litrów wody, jeśli zrezygnujemy z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica.

4. Korzystaj z funkcji podwójnego systemu spłukiwania toalet (WC)

Tradycyjne toalety z górną spłuczką do jednego spłukania pobierają aż 15 litrów wody, a toalety z tradycyjnym dolnopłukiem – 9 litrów. W przypadku nowoczesnych toalet z pojedynczym systemem spłuku, przy jednym spłukaniu zużywamy 6 litrów, a z podwójnym systemem spłuku (stosując mniejszy) – jedynie 3 litry. Zakładając, że korzystamy z toalety 7 razy dziennie, w ciągu jednego dnia w zależności od rodzaju toalety, którą posiadamy, zużywamy kolejno 105, 63, 42, 21 litrów wody.

5. Nie spłukuj resztek jedzenia w toalecie, wyrzuć je do odpadów zmieszanych.

Na świecie marnuje się 30% produkowanej żywności. Każdy zmarnowany produkt, to także zmarnowana woda, prąd i paliwo. Dla przykładu, gdy pozbywamy się jabłka, do śmieci trafia także 70 litrów wody wykorzystanej do jego uprawy. 1 kg wołowiny pochłania już od 10 do 30 tysięcy litrów wody. Warto planować posiłki i robić listę zakupów, układać żywność w lodówce według dat przydatności, przechowywać ją w zamkniętych opakowaniach czy wykorzystywać resztki do przygotowania następnego posiłku. 

Co najistotniejsze, to toaleta to nie śmietnik i należy poznać zasady właściwego użytkowania z toalety, aby nie powodować wzrost opłat za dostarczaną wodę i odbierane ścieki, które w ostateczności muszą ponosić wszyscy mieszkańcy.

Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie. Zacznij już dziś wdrażać powyższe działania!

do góry