Obniż zużycie wody
Pragniemy przekonać mieszkańców Mikołowa do oszczędzania wody wokół swojego otoczenia. Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne.
Zacznij dbać o wodę pitną!
Zasoby świeżej wody słodkiej przypadające na jednego mieszkańca Polski wynoszą niecałe 1600 m3/rok, co wskazuje na zagrożenie wyczerpania zapasów wodnych i suszą. Według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1700 m3/rok na mieszkańca. W Polsce głównym źródłem zaopatrzenia gospodarki narodowej są wody powierzchniowe, które są zależne od okresowych opadów atmosferycznych, będąc bardzo podatnymi na zanieczyszczenia.
Ochrona stanu wody pitnej jest jednym z głównych elementów polityki klimatycznej. Dostępność wody również jest zależna od poziomu zanieczyszczenia wód.
Zastosuj już dziś poniższe czynności, których celem jest oszczędność wody:
- Sprawdź szczelność wodomierza i instalacji wodnej w całym domu i zlikwiduj przecieki przy zaworach, spłuczkach oraz kapiące krany.
- Zamontuj urządzenia ograniczające zużycie wody, np. perlatory w kranach.
- Bierz szybki prysznic, zamiast długich kąpieli.
- Zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia.
- Zrezygnuj z napełniania basenów, ewentualnie ogranicz to do minimum.
- Używaj zmywarki do mycia naczyń i korzystaj z programów oszczędnościowych zużycia wody.
- Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna.
- Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnij komorę zlewu (lub miskę), umyj wszystkie naczynia, a następnie spłucz je szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Używaj pralki tylko wtedy, gdy jest już pełna i stosuj programy do odświeżania ubrań lub programy ekologiczne.
- W zlewach, umywalkach czy wannach używaj baterii jednouchwytowych.
- Nie spłukuj w toalecie odpadów, zwłaszcza takich jak patyczków do uszu, nawilżające chusteczki higieniczne, pieluchy, tampony czy resztki jedzenia, ponieważ toaleta to nie śmietnik.
- Stosuj też wodooszczędne spłuczki do WC wyposażone w dwa typy przycisków pozwalających na spłukiwanie dużą (6 lub 9 l) lub małą (3 lub 4,5 l) ilością wody.
- Nie rozmrażaj mrożonych produktów pod bieżącą wodą. Wyjmij je z zamrażalnika i włóż na noc do lodówki.
- Staraj się wykorzystać zużytą wodę ponownie np. po myciu warzyw - podlewaj kwiaty albo po kąpieli dziecka - wykorzystaj do sprzątania.
- Praktykuj zrównoważoną konsumpcję - kupuj żywność w sposób przemyślany, tyle ile naprawdę potrzebujesz oraz unikaj jej marnowania,
- Łap deszczówkę - podlewaj wodą opadową swój ogród.
Każdy litr wody zaoszczędzonej się liczy! Zmień codzienne nawyki a odczujesz pozytywne korzyści ekologiczne i ekonomiczne.