Zgłoś
Awarię
Unia Europejska BIP
  • Tłumacz języka migowego

Kampania ekologiczna „Oszczędzaj wodę pitną!” miała na celu kształtować proekologiczne postawy wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w Mikołowie. Odbiorcy kampanii dowiedzieli się jak mądrze oszczędzać wodę w swoim otoczeniu. Zwrócenie uwagi na codzienne czynności związane z wykorzystanie wody oraz zweryfikowanie czy dane nawyki prowadzoną do racjonalnego gospodarowania wody w swoim życiu. Odbiorcy otrzymali konkretne wskazówki, które od razu mogą wdrożyć w swoje życie i rozpowszechniać je wśród znajomych i rodziny.

Kampanię ekologiczną "Oszczędzaj wodę pitną!" w 2023r., która była współfinansowana ze środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakończyliśmy pomyślnie. Pozyskane środki zostały przeznaczone na warsztaty dla około 1000 przedszkolaków i uczniów klas I oraz ich nauczycieli. Spotkaliśmy się również dwa razy z seniorami. Podczas pierwszego spotkania przy kawie został zaprezentowany wykład ”Jak mądrze oszczędzać wodę w codzienności” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z kolei na drugim spotkaniu wspólnie z seniorami przeprowadziliśmy burzę mózgów na temat nawyków użytkowania wody. Oprócz tego zorganizowaliśmy konkursy plastyczne dla dzieci, które miały okazję wygrać atrakcyjne nagrody oraz przygotowaliśmy edukację dla dorosłych w formie ulotek i plakatów edukacyjnych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi aktualnościami i sprawdzenia jak przebiegła realizacja kampanii krok po kroku.

Aktualności o kampania ekologicznej "Oszczędzaj wodę pitną!" w  2023r.

06/10 2023
#Edukacja #Mikołowska Kranówka #Kampania oszczędzaj wodę 2023

Ruszyły warsztaty “Oszczędzaj wodę, ratuj przyrodę” dla przedszkolaków i pierwszoklasistów

W październiku zostaną przeprowadzone warsztaty “Oszczędzaj wodę, ratuj przyrodę” dla mikołowskich przedszkolaków i pierwszoklasistów w ramach kampanii ekologicznej “Oszczędzaj wodę pitną!” współfinansowanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsze warsztaty odbyły się już 4 października br. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie. Wzięli w nich udział pierwszoklasiści, a poprowadzili je edukator wraz z pracownicą Zakładu Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o., specjalistką ds. ekorozwoju Urszula Renner, która jest pomysłodawczynią warsztatów i całej kampanii. 

Podczas zajęć zostały zaprezentowane edukacyjne bajki wyjaśniające, jak ważna jest woda pitna w naszym życiu i dlaczego wszyscy muszą ją oszczędzać. Oprócz bajek, uczniowie uczestniczyli w zabawach -  takich jak  “Zagadki dźwiękowe” i “Dobry i zły nawyk oszczędzania wody” oraz w zabawie ruchowej, która ma zachęcić dzieci do picia Mikołowskiej Kranówki. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani i otwarci na dyskusje. Reakcja dzieci i nauczycieli przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy bardzo wdzięczni za udaną współpracę. Wierzymy, że kolejne warsztaty odbędą się w podobnej atmosferze. 

Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał upominki oraz certyfikat Eko Ambasadora, który zobowiązuje się do korzystania otrzymanej butelki wielokrotnego użytku pamiętając, że każde jej napełnienie wodą z kranu przyczyni się do oszczędzania wody. Certyfikat mobilizuje również dzieci jako Eko Ambasadorów do pomagania dorosłym w zmienianiu swoich nawyków oszczędzania wody na właściwe. 

Przypominamy, że w ramach kampanii trwają konkursy plastyczne dla przedszkolaków i pierwszoklasistów. Prace plastyczne dzieci można składać do 13.10.2023 r. w mikołowskiej placówce, do której uczęszcza dziecko. 

Warsztaty "Oszczędzaj wodę, ratuj przyrodę" dla uczniów klas I

Na obecnym poziomie cywilizacyjnym jest wskazany rozwój zrównoważony, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Oznacza to, że jeśli dziś zużyjemy zasoby wodne zbyt szybko, aby można je było odtworzyć, to wkrótce zarówno obecne, jak i kolejne pokolenia nie będą mogły zaspokoić swoich potrzeb związanych z wodą. Woda jest fundamentalnym składnikiem wszystkiego. Bez wody nie ma życia. Dlatego musimy starać się ze wszystkich sił zachować możliwość odtwarzania się zasobów wodnych oraz użytkować je w sposób racjonalny zarówno w zasięgu jednostkowym, jak i globalnym.

do góry